İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın

Liderler Başkalarındaki En İyiyi Ortaya Çıkarmalı
Liderler Başkalarındaki En İyiyi Ortaya Çıkarmalı
Liderlik Nedir Lider Kimdir
Liderlik Nedir / Lider Kimdir
Tümünü Göster

İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın

İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın

İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın

İşe yeni başlayanlar şirketler ve kuruluşlar için oldukça önemli yeni nefeslerdir. Yeni insanları işe almak ve buna yapılan yatırım, uzun vadeli şirketlerin yenilikleri ve farklı insan özellikleri için de güçlü birer kaynak oluşturur. Elbette bu yatırımın da en güzel sonucu, yeni insanlarla birlikte gelen başarılardır.

İşe yeni başlayanların başarılı olması şirketler için önemlidir. Çünkü bu durum durağanlığın önüne geçerek dinamik bir yapıyı beraberinde getirir. Bu noktada ise işler her zaman beklenildiği gibi gitmeyebilir. Yeni işe başlamak, bir çalışan için birçok adaptasyon sorununu da başlatır. Önemli olan bir çalışanı iyi karşılayabilmek ve ona başarılı olabilmek için konforlu bir mental alan sağlayabilmektir. Bu mental alanın içinde ise olması gereken birçok faktör mevcuttur;

Bir çalışan için yeni işe başlamak stresli bir durumdur. Çünkü her şirketin ayrı kültürü, bu kültür içinde de öğrenilebilecek çok fazla bilgisi mevcuttur. Yeni işe başlayan bir çalışan diğer çalışanların kendisi hakkında ne düşündüğü, onlarla iletişim kurabilmek ve yaklaşım tarzını nasıl belirlemesi gerektiği, mobbinge maruz kalma ihtimali gibi birçok faktörü birlikte düşünür. Tüm bu belirsizlikler ise kendini kaygılı hissetmesine sebep olur.

Bu sebeplerle çalışanların, yeni işyerlerinde hoş karşılandıklarını hissetmelerinde onlara yardımcı olunmalıdır. Başlangıç günlerinde kendisinden beklenilenleri planlayabilirsiniz. Bunun yanında hoş geldin mesajını vurgulamak adına ekip yemekleri düzenlenebilir, onlara ilk günden itibaren değerli oldukları hissettirilebilir. Bu tür girişimler, kendilerini değerli hissetmelerine ve topluluk duygusunun vurgulanmasına yardımcı olmaktadır.

Ekibin diğer çalışanlarına, yeni bir çalışanın işe başlayacağı bilgisini mutlaka verin. Yeni kişinin rolü ve iş tanımı, neden işe başlayacağı gibi soru işaretlerini ekip içerisinde çözmüş olursunuz. Bu durum diğer çalışanlar için güven alanı oluşturur ve yeni çalışan geldiğinde ona karşı olumsuz bakış açısı oluşturmalarında engel olur.

Yeni çalışanı, kişilik özellikleriyle uyumlu bir ekibe yönlendirin. Bu sayede topluluk duygusu oluşturmak için en önemli faktörlerden birini de gerçekleştirmiş olursunuz. Aynı kişilik özelliklerine sahip insanların, ortak paydaları daha fazla olduğundan iletişim ve gelişim yönünde de daha iyi bir performans sergilerler.

Yeni çalışanların, şirkete bağlılığı ve kuruluş amacını kendi amaçları ile aynı doğrultuda hissetmeleri oldukça önemlidir. Bu sebeple organizasyonun geçmişini hikâye anlatım yoluyla paylaşmak yararlı olacaktır.

Yazar: Kln. Psikolog Barış Özkoparanoğlu