Liderlik Nedir / Lider Kimdir

İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın
İşe Yeni Başlayanların Başarılı Olması İçin Bunları Dikkate Alın
Liderlik Ekibi Hedefe Yöneltmek
Liderlik: Ekibi Hedefe Yöneltmek
Tümünü Göster

Liderlik Nedir / Lider Kimdir

Liderlik Nedir Lider Kimdir

Liderlik Nedir Lider Kimdir

İş dünyasında birçok yönetici, çalışanların bağlılığını ve ruhsal durumunu yönetmek konusunda çözüm yolları arıyor. Çünkü son yıllarda gerçekten tutum ve davranışlar, çalışanlar için belirleyici hale geldi. Özellikle pandeminin de etkisiyle değişen çalışma koşulları, insanların işyerlerine ve yöneticilere bakış açılarını da büyük oranda etkiledi. Bu durum da yöneticileri lider kimdir, lider nasıl olmalıdır şeklinde sorular sormaya itti.

Liderlik, en basit tanımıyla hedefe ulaşmak için başkalarındaki en iyiyi ortaya çıkarma yeteneğidir. Etkili lider, etrafındaki insanların yeteneklerini, başarılarını ortaya çıkartma konusunda onları yönlendirir ve kendilerine güvenmelerini sağlar. Etrafında, sinyallerini aldığı potansiyel insanları biriktirmeye ve onları başarılı olmak için yönlendirmeye çalışır.

Elbette lider olmak, kişinin sahip olduğu davranış ve kişilik özelliklerinin bir sonucudur.

Liderlikle ilgili podcastimiz için tıklayabilirsiniz:

Liderlerin Özellikleri

Liderler, insanların birlikte yürümek istediklerini kişilerdir. Bu özellik ise elbette birçok faktörün toplamı ortaya çıkar.

1-Liderlerin iletişim becerileri oldukça iyidir. Doğru ve etkin bir dil kullanırlar. Beklentilerini doğrudan bir iletiyle karşı tarafa aktarır. Özellikle dinleme becerileri oldukça güçlüdür. Karşıdakini dinler ve empati kurmaya çalışır.

2-Liderler için dürüst olmak önemli bir ilkedir. Olumsuz düşüncelerini içselleştirmeden karşı tarafa etkili bir üslupla iletir. Planları ve hedefleri konusunda şeffaftır. Bir lider için hata yapmak korkunç bir şey değildir ve hata yaptığında özür dilemekten çekinmez. Çalışanların yaptıklarını takdirle karşılar.

3-Liderler kriz yönetimi konusunda başarılı kişilerdir. Başarının, bu yolculukta birçok problemle birlikte geleceğini bilirler. Bu problemlere ise soğukkanlılıkla yaklaşırlar. Problemlere tedirgin şekilde değil, sonuç ve çözüm odaklı yaklaşırlar.

4-Etkin bir liderin özelliklerinden biri de desteğini esirgemiyor oluşudur. Liderlik ettiği ekipler, zorlandığı konularda liderlerine başvurmak isterler. Çünkü lider, onun mentörü konumundadır. Liderler ise genellikle bu durumlardan oldukça memnundur. Bunun sebebi liderin, çalışanlarla güçlü bir bağ oluşturduğunu kendisine kanıtlar bir nitelik taşır. Dolayısıyla enerjisini ve bilgisini esirgemeden karşı tarafa aktarır.

5-Etkin bir liderin en önemli özelliklerinden biri de vizyoner olmalarıdır. Bu yolculukta ulaşmak istedikleri noktayı ikna edici ve gerçekçi şekilde belirlemişlerdir. Ulaşacakları noktaya ihtiyaç duyduğu faktörleri belirler ve ekibini ona göre yönlendirir. Dolayısıyla bu vizyon, ekibin vizyonu haline gelir.

Liderlik özelliklerinden bahsederken, aşağıdaki faktörleri de ele almak uygun olacaktır;

  • Liderliğin şirketteki hiyerarşik konumla ilgisi yoktur.
  • Liderlik unvanla ilgili değildir.
  • Liderlik yöneticilik değildir.

Yazar: Kln. Psikolog Barış Özkoparanoğlu